نخستین رسانه مستقل خبری ورزشی اسکی و اسکیت / تأسیس 1390

 

یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 09:26

پیست تاریک دره دو هفته مانده به بهار بازگشایی شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اسکی همدان و پیست تاریک دره با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبانند که انتظار می‌رود با انتخاب رئیس هیئت این مشکلات رفع شود.

به گزارش اسکی ایران و به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، پیست اسکی تاریک دره در 10 کیلومتری شهر همدان و در دامنه‌های الوند ( جاده کوهستانی همدان_ تویسرکان) واقع شده است و پس از پیست‌های دیزین و شمشک سومین پیست مطرح کشور به شمار می‌رود.

این پیست با یک هزار و 600 متر طول قابلیت میزبانی از مسابقات اسکی روی چمن و برف را دارد. ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این پیست از جمله خط تله سیژ با 100 صندلی، آشیانه برفکوب، دفتر اداری و مهمانسرا و نیز میزبانی از مسابقات مختلف و حضور قهرمانان اسکی کشور در استان باعث شد اسکی همدان در دهه 80 و اوایل دهه 90 با سرعت زیادی پیشرفت و خود را در سطح کشور مطرح کند.

اما از سال 94 به بعد به دلایل مختلفی اسکی همدان دچار افت و پیست تاریک دره نیز به به نوعی از مدار خدمت‌رسانی به علاقمندان به اسکی خارج شد.

مشکل مدیریتی و انتخاب رئیس هیئت

یکی از  موارد مهمی که به اسکی همدان در سال‌های اخیر آسیب جدی وارد کرد مشکلات مدیریتی در رأس هیئت، و نیز اداره هیئت اسکی در فواصل طولانی با سرپرست بود. اما با انتخاب مهدی کرمی به عنوان رئیس هیئت اسکی استان همدان به نظر می‌رسد فصل جدیدی در اسکی همدان آغاز شود.

عصر چهارشنبه مجمع انتخاباتی هیئت اسکی استان همدان با حضور رئیس فدراسیون اسکی، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان و سایر اعضای مجمع در سالن کنفرانس استادیوم شهید شمسی‌پور برگزار شد. در این مجمع مهدی کرمی که چند ماه سرپرستی هیئت را برعهده داشت و تنها نامزد ریاست هم بود با رأی قاطع اعضا برای 4 سال به عنوان رئیس هیئت اسکی همدان انتخاب شد.

از قرار معلوم عملکرد کرمی در دوران  سرپرستی هیئت نظر مثبت رئیس فدراسیون اسکی را هم در پی داشته تا وی پس از پیان رای‌گیری اعلام کند انتخاب کرمی به عنوان رئیس هیئت خواسته فدراسیون هم بود.

اختلافات درونی باعث تعطیلی اسکی همدان شد

سید عبدی افتخاری که از سال 86 تا 94 مرد اول ورزش استان همدان بود و پیست تاریک دره در دوره مدیریت وی در اداره کل ورزش و جوانان استان همدان تجهیز و کامل شد در مجمع انتخاباتی هیئت اسکی اظهار داشت: پس از رفتنم از استان همدان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایم این بود که اسکی در این استان تعطیل نشود.

وی افزود: البته این اتفاق خیلی زود افتاد و  اسکی همدان با مشکلات عدیده‌ای مواجه و رسما تعطیل شد.در تعطیلی اسکی همدان اداره کل ورزش و جوانان نقشی نداشته.  این جامعه اسکی همدان بود که به دلیل اختلاف سلیقه نخواستند این رشته ورزشی در استان پیشرفت کند.

افتخاری تصریح کرد: از دیرباز ورزش با عشق و علاقه جامعه ورزش حیات خود را ادامه داده و اگر مدیریت در یک بخشی مشکل داشت نباید اختلافات باعث شود که به آن رشته لطمه بخورد و همه کار را رها کنند.

وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد مهدی کرمی در دوران سرپرستی هیئت گفت: اتفاقات خوبی در این دوره افتاد و اسکی همدان دوباره فعال شد که در این راه مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز حمایت کردند.

افتخاری ابراز کرد: در پیست اسکی همدان یک مجموعه هتلینگ، نیمه کاره مانده که از مدیرکل ورزش و جوانان استان درخواست می‌کنم تلاش کنند ساخت این مجموعه به پایان برسد.


روند روبه رشد اسکی همدان در یک سال گذشته

رئیس فدراسیون اسکی در گفت‌و و با خبرنگار تسنیم در همدان نیز با بیان این که استان همدان در  دو رشته کوهنوردی و اسکی از ظرفیت بالایی برخوردار است اظهار داشت: در یک سال گذشته اسکی همدان روند روبه رشدی داشته است.

 افتخاری افزود: جامعه اسکی همدان می‌توانند با اتحاد و همدلی باعث پیشرفت این رشته ورزشی جذاب شوند. استان همدان هم از نظر زیرساخت و هم از نظر وجود استعداد ظرفیت بالایی در رشته اسکی دارد بنابراین باید شرایط به گونه‌ای پیش برود که نیمی از اعضای تیم ملی اسکی را ورزشکاران همدانی تشکیل دهند.

وی با اشاره به این که داشتن پیستی همانند پیست تاریک دره آرزوی بسیاری از استان‌های کشور است تاکید کرد: فدراسیون اسکی برای کمک به اسکی همدان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.


پیست دو هفته مانده به بهار بازگشایی شد

اما مشکلات اسکی همدان تنها به مسائل مدیریتی ختم نمی‌شود. کاهش بارش برف در چند سال گذشته، خرابی برخی از ماشین آلات موجود در پیست، جلوگیری از فعالیت تله‌سیژ توسط اداره استاندارد و از همه مهم‌تر بسته بودن جاده باریک و پرخطر پیست در بیشتر روزهای فصل زمستان، یعنی اوج فعالیت رشته اسکی، آن هم به علت عدم بازگشایی راه توسط مسئولان ذیربط و خطر سقوط بهمن از دیگر مشکلات موجود بر سر راه پیشرفت اسکی همدان به شمار می‌رود.

رئیس هیئت اسکی استان همدان  نیز در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که پیست تاریک دره همدان یکی از سه  پیست مطرح کشور به شمار می‌رود و به دلیل فاصله نزدیک با شهر در نوع خود در کشور بی‌نظیر است اظهار داشت: به دلیل بارش کم برف و برخی مشکلات موجود عملاً پیست اسکی همدان در 2 سال گذشته تعطیل بوده است.

مهدی کرمی افزود: همدان ظرفیت بالایی در ورزش اسکی دارد، اما بارش برف مناسب و داشتن تجهیزات و تاسیسات مناسب و استاندارد جهت راه اندازی پیست از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در توسعه اسکی همدان است.

وی با اشاره به این که برای بازگشایی پیست نیاز به 2 مرحله بارش برف مناسب است گفت: در مرحله اول، برف برای زیرسازی با ماشین‌های برفکوب کوبیده می‌شود و در بارش دوم سطح رویی پیست شکل می‌گیرد تا شرایط مناسب و استاندارد برای اسکی‌بازان فراهم شود.

کرمی تصریح کرد: خوشبختانه امسال شاهد بارش برف مناسبی در همدان بودیم و مشکلی از این بابت نداشتیم.

وی با اشاره به این که در سال‌های گذشته پیست تاریک دره همدان با مشکلات تجهیزاتی و تاسیساتی مواجه بود بیان کرد: با کمک و مساعدت اداره کل ورزش و جوانان مشکل مکانیکی ماشین برفکوب برطرف شد.

رئیس هیئت اسکی استان  همدان عنوان کرد: اداره استاندارد به دلیل  برخی معایب از فعالیت تله‌سیژ پیست تاریک دره جلوگیری کرده بود اما با تعویض و تعمیر صندلی‌ها، ترمزها و میکروسوییچ‌ها و استاندارد‌سازی برخی دیگر از موارد این مشکل نیز برطرف شده است.

کرمی با بیان این که امسال همه شرایط برای میزبانی از علاقمندان به اسکی در پیست تاریک دره فراهم بود تاکید کرد: اما بسته بودن راه به دلیل عدم پاکسازی مسیر و احتمال ریزش بهمن باعث شد تا اوایل اسفند نتوانیم از علاقمندان به اسکی در پیست تاریک دره میزبانی کنیم.

وی تصریح کرد: با کمک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان پیست در هفته اول اسفند ماه بازگشایی شد اما با بارش مجدد برف دوباره جاده بسته شد.

کرمی  از بازشدن دوباره جاده اسکی همدان در دو روز گذشته خبر داد و گفت: برای حل مشکل جاده پیست نیاز به حمایت مسئولان هستیم تا با اندیشدن یک راهکار اصولی این مشکل برای همیشه مرتفع شود.


توپ در زمین اداره کل راهداری است

اما برای رفع مشکل جاده پیست اسکی توپ در زمین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همدان است. بی‌تردید نباید انتظار داشت مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان، رئیس هیئت اسکی و یا کارمندان این 2 مجموعه بیل و پارو در دست بگیرند و یا پشت فرمان لودر بنشینند و راه پیست را بازکنند.

البته اداره کل راهداری در سال‌های گذشته دیر یا زود بالاخره راه پیست را بازکرده است اما برای حل همیشگی این مشکل نیاز به بهسازی و تعریض جاده است که در این میان پای اداره کل محیط زیست نیز به این موضوع باز می‌شود.

شنیده می‌شود اختلاف بر سر منابع تامین این پروژه و برخی ناهماهنگی‌ها در بین ارگان‌های دخیل در پروژه باعث شده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان به قول‌های خود در زمینه بهسازی و تعریض جاده پیست عمل نکند. آنچه مسلم است تا مشکل این جاده حل نشود مشکل دسترسی آسان علاقمندان به پیست نیز رفع نخواهد شد و اسکی همدان نیز همچنان درجا خواهد زد.

حال امیدواریم با انتخاب رئیس هیئت اسکی اولویت اصلی وی در راه توسعه اسکی در همدان رایزنی با مسئولان استان برای حل همیشگی مشکل دسترسی علاقمندان اسکی به پیست تاریک دره باشد و مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز در این راه از رئیس هیئت به جد حمایت کند.

خواندن 213 دفعه

ارسال نظر جدید

پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

درباره

" آن زمان که هیچ وب سایت خصوصی جهت اطلاع رسانی در ورزش اسکی و اسکیت وجود نداشت ما آمدیم "

رسانه اسکی ایران با شعار "ورزش بدون توقف" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به ورزش اسکی و اسکیت کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

همکاری

شما می توانید در صورت تمایل با سایت اسکی ایران همکاری داشته باشید. اگر علاقمند هستید تا در گروه اسکی ایران حاضر باشید میتوانید از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید و در صورتی که از علاقمندان ورزش اسکی و اسکیت هستید و میخواهید مطلبی ارسال کنید از طریق این صفحه می توانید با ما تماس بگیرید و ما نیز مطالب شما را به صورت مقاله و یا فیلم در سایت قرار خواهیم داد.

ساماندهی

logo-samandehi

Top

کلیه حقوق برای وب سایت اسکی ایران محفوظ و کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک شامل پیگرد قانونی می شود