نخستین رسانه مستقل خبری ورزشی اسکی و اسکیت / تأسیس 1390

 

سه شنبه, 17 آذر 1394 ساعت 21:25

توقف تکمیل پیست اسکی قزوین و تمرین اسکی بازان در پیست دیزین

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تکمیل پیست اسکی کامان و زرشک قزوین که قرار بود زمستان سال قبل بهره برداری شود، در پیچ و خم بی پولی و کمبود اعتبار دچار توقف شده است.

به گزارش اسکی ایران و به نقل از ایرنا، اسکی از رشته های محبوب و هیجان انگیز ورزشی در دنیا است، شاید کمتر کسی را بیابیم که در طول عمرش برای یکبار هم که شده دوست نداشته باشد اسکی کردن را تجربه کند.
وجود رشته کوه های برف گیر در سلسله جبال البرز و زاگرس هم باعث شده که امکان فعالیت در ورزش اسکی در کشور فراهم باشد.
با این حال هزینه های بالای مربوط به ساخت پیست و تجهیزات مربوط به آن از جمله ایجاد راه دسترسی باعث شده که تنها در برخی نقاط این امکان فراهم باشد که محل ویژه و پیست ساخته شود.
با این وجود با سرمایه گذاری برخی از شهرداری های قزوین و بخش خصوصی برای احداث مجتمع ورزشی تفریحی کاسپین در منطقه گردشگری کامان و زرشک در فاصله 25 کیلومتری از مرکز استان امید را در دل دوستداران اسکی و ورزش های زمستانه را زنده کرد که بالاخره قزوین نیز می تواند برای خود صاحب پیست شود.
اما با وجود آنکه در آخرین روزهای سال 92 شاهد بهره برداری از تله سی یژ (دستگاه بالابر) مجتمع تفریحی ورزشی کامان و زرشک بودیم، هنوز پیست در حال آماده سازی اسکی این مجموعه که قرار بود زمستان سال گذشته مورد بهره برداری و استفاده قرار بگیرد بدلیل مشکلات مالی و کمبود اعتبار تکمیل نشده و به افتتاح نرسیده است.
همین موضوع موجب شده تا اسکی بازان قزوینی همچنان برای پرداختن به رشته دلخواه خود خطرات ناشی از سفر را به جان خریده و با صرف وقت و هزینه نسبتا قابل توجه خود را به پیست دیزین تهران برسانند.
راه اندازی نشدن پیست اسکی مجتمع کامان و زرشک در حالی است که تکمیل آن می تواند به توسعه گردشگری قزوین کمک کرده و به این مجتمع نیز رونق ببخشد.

*** کمبود اعتبار دلیل وقفه در راه اندازی پیست اسکی قزوین
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در رابطه با این موضوع با خبرنگار ایرنا به گفت و گو پرداخت و گفت: پیش زمینه لازم برای راه اندازی پیست اسکی کامان و زرشک از جمله نصب دستگاه بالابر و استقرار دستگاه برف کوب فراهم شده است.
منوچهر حبیبی با بیان اینکه برای ساخت این پیست بین شهرداری های سهام دار، اداره کل ورزش و جوانان و هیات اسکی قزوین هماهنگی های لازم صورت پذیرفته است، افزود: کمبود اعتبار دلیل وقفه در تکمیل و راه اندازی این پیست بوده است اما امیدواریم با تزریق اعتبار کافی و شرایط جوی مساعد برای ادامه کار تا پایان امسال شاهد تکمیل این مکان ورزشی باشیم.
وی با بیان اینکه این پیست در منطقه ای بکر و زیبا احداث شده است، اظهار کرد: مجتمع ورزشی تفریحی کاسپین که پیست اسکی نیز در آن واقع شده است، در آینده نه چندان دور می تواند به یکی از قطب های گردشگری در استان و حتی کشور تبدیل شود.

*** تمرین اسکی بازان قزوینی در پیست دیزین از روی ناچاری
رئیس هیات اسکی استان قزوین در همین رابطه با خبرنگار ایرنا به گفت و گو پرداخت و گفت: با وجود آن که قرار بود پیست اسکی مجموعه کامان و زرشک امسال تا پیش از شروع فصل سرما و بارش برف راه اندازی شود بدلیل آنچه که مسئولان کمبود اعتبار می خوانند، این کار محقق نشد.
غلامرضا بهشتیان افزود: با این شرایط همچنان مانند سالهای پیش اسکی بازان قزوینی مجبورند فاصله زیادی را تا رسیدن به پیست دیزین تهران طی کرده و به ناچار در این مکان به تمرین و اسکی بپزدازند.
این مسئول ورزشی با بیان اینکه دوستداران اسکی در قزوین بی صبرانه منتظر راه اندازی پیست اسکی کامان و زرشک هستند، گفت: این پیست در صورت بهره برداری به یکی از بهترین و استاندارد ترین پیست های اسکی در کشور تبدیل می شود که قابلیت برگزاری مسابقات بین المللی را دارا خواهد بود.
وی اضافه کرد: قزوین در حالی هنوز در حسرت داشتن پیست اسکی است که شهرهای نزدیک همچون همدان و زنجان از آن برخوردار هستند.

***قزوین تنها استان دارای هیات اما بدون پیست در رشته اسکی
رییس هیات اسکی استان قزوین گفت: قزوین تنها استانی در کشور به شمار می رود که دارای هیات اسکی است اما پیست مربوط به این رشته را ندارد.
بهشتیان، طول این پیست اسکی را بین 5 تا 6 کیلومتر برآورد کرد و گفت: این پیست پس از راه اندازی، قابلیت اسکی بازی در مواد مختلف مانند آلپاین، مارپیچ بزرگ و کوچک،مقاومت و اسنوبرد را دارد.
رئیس هیات اسکی قزوین تعداد فعالان این رشته در استان را حدود 250 نفر خواند و گفت: در صورت بهره برداری از پیست کامان و زرشک این تعداد بدون شک چند برابر می شود.
وی اضافه کرد: راه اندازی پیست اسکی مجتمع کامان و زرشک و تکمیل سایر زیرساخت های مجتمع ورزشی تفریحی کاسپین می توان به طور غیرمستقیم اشتغال زایی قابل توجهی را به همراه داشته باشد و قزوین را پس از تهران به کانون ورزش های زمستانی کشور تبدیل کند.

*** تیوپ سواری با اعمال شاقه
وی در ادامه با اشاره به بارش برف در قزوین و پوشیده شدن ارتفاعات از آن، گفت: در این ایام بدلیل نبود پیست مناسب شاهد حضور جمعی از شهروندان در ارتفاعات حاشیه شهرها برای تیوپ سواری هستیم که آنرا بدلیل خطرناک بودن به هیچ وجه توصیه نمی کنیم.
رئیس هیات اسکی استان قزوین، شهروندان را از تیوپ سواری در ارتفاعات برحذر داشت و افزود: افرادی که مبادرت به این کار می کنند باید خطرات احتمالی آنرا را نیز به جان بخرند.
بهشتیان با بیان اینکه تیوپ سواری در یک پیست استاندارد و با تیوپ های مخصوص و ویژه این کار مشکلی به همراه ندارد،افزود:اما انجام این کار در ارتفاعات آن هم با تیوپ های غیراستاندارد خطرات جدی از شکستگی دست و پا و سر تا قطع نخاع و حتی مرگ را بدنبال دارد.

خواندن 1095 دفعه

ارسال نظر جدید

پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

درباره

" آن زمان که هیچ وب سایت خصوصی جهت اطلاع رسانی در ورزش اسکی و اسکیت وجود نداشت ما آمدیم "

رسانه اسکی ایران با شعار "ورزش بدون توقف" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به ورزش اسکی و اسکیت کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

همکاری

شما می توانید در صورت تمایل با سایت اسکی ایران همکاری داشته باشید. اگر علاقمند هستید تا در گروه اسکی ایران حاضر باشید میتوانید از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید و در صورتی که از علاقمندان ورزش اسکی و اسکیت هستید و میخواهید مطلبی ارسال کنید از طریق این صفحه می توانید با ما تماس بگیرید و ما نیز مطالب شما را به صورت مقاله و یا فیلم در سایت قرار خواهیم داد.

ساماندهی

logo-samandehi

Top

کلیه حقوق برای وب سایت اسکی ایران محفوظ و کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک شامل پیگرد قانونی می شود