نخستین رسانه مستقل خبری ورزشی اسکی و اسکیت / تأسیس 1390

 

یکشنبه, 07 بهمن 1397 ساعت 08:08

حسین ساوه‌شمشکی: تصمیمات فدراسیون برای منافع ژن‌های خوب

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در 20 و 30 سال گذشته هرطور خواستند سر اسکی‌بازان را بریدند/گفتند به خاطر مصاحبه من بودجه میلیاردی‌شان در خطر افتاد!

به گزارش اسکی ایران و به نقل از روزنامه گل حسین ساوه‌شمشکی کاپیتان تیم ملی آلپاین که همیشه انتقاداتش را بی‌پروا بیان می‌کند، این بار هم در آستانه قهرمانی جهان نسبت به شرایط فعلی اعتراضش را مطرح کرد.


نگار رشیدی/ حسین ساوه‌شمشکی یکی از معدود اسکی‌بازانی است که بی‌پروا از وضعیت رشته‌اش انتقاد می‌کند. این انتقادها هم در اغلب تورنمنت‌های مهم گریبانش را ‌می‌گیرد و باعث می‌شود بارها طعم جا ماندن از مسابقه را بچشد. کاپیتان تیم ملی آلپاین این بار مسابقات قهرمانی جهان را از دست داده آن هم در شرایطی که از امتیاز جهانی بالایی برخوردار است، اما پاسکاری‌هایی که برای خط خوردن او می‌شود، این موضوع را پیچیده‌تر می‌کند.

او در گفتگو با «گل» بار دیگر از شرایطی که در اسکی حاکم است گلایه کرد و از وزارت ورزش خواست تا نظارت بر اسکی را جدی بگیرد.

 

پاسکاری دلیل حذف کاپیتان

ساوه‌شمشکی نمی‌داند از کجا باید شروع کند تا به دلیل حذفش پی ببرد:«نمی‌دانم از کجا باید شروع کنم. از هر کسی به هر شکلی پرسیدم که چرا حذف شده‌ام، تصمیم‌گیری درباره من را به گردن دیگری انداختند. یک نفر می‌گوید کمیته فنی، دیگری می‌گوید سرمربی... سند و مدرکی نیست اما برخی شنیده‌ها از داخل کمیته فنی حاکی از این است که رییس فدراسیون از من ناراحت است چون زیاد انتقاد کرده‌ام. به همین خاطر خواسته این اتفاق (حذف شدنم) بیفتد و همه عوامل فدراسیون دست به دست هم داده‌اند تا این خواسته محقق شود.»

 

جرات مصدومیت نداریم

مصدومیت او شاید پررنگ‌ترین دلیل برای حذفش باشد اما باز هم ساوه‌شمشکی دل پردردی از این موضوع دارد:«من شهریور مصدوم شدم. مصدومیت می‌تواند به هر شکلی باشد. هرمن مایر قهرمان اسکی دنیا و اسطوره اسکی اتریش در موتورسواری مصدوم شد و تا قطع شدن پایش هم رفت، اما فدراسیون اسکی اتریش او را رها نکرد و در المپیک بعدی مدال گرفت. ولی اینجا به دلیل حضور برخی افراد که در ۱۶ سال عضویت من در تیم ملی همچنان هستند، جرات نداریم مصدوم شویم. به محض مصدومیت باید خودمان را آماده کنیم تا یک نفر برای همیشه جای‌مان را بگیرد. کما اینکه این افراد در گذشته هم بودند و با تصمیمات‌شان خیلی‌ها از اسکی حذف شدند.»

 

پست گرفتن‌های چرخشی!

کاپیتان آلپاین معتقد است حضور چرخشی افرادی در فدراسیون دلیل اصلی این شرایط است:«برخی‌ها در اسکی به صورت گردشی حضور دارند. یک بار رییس کمیته فنی می‌شوند، یک بار کارشناس، یک بار مدیر تیم‌های ملی و... در اتفاقاتی که اخیرا افتاده همان کسانی حضور دارند که زمان رییس بیست و چند سال پیش تصمیم می‌گرفتند. مثلا در قهرمانی جهان 2013 تیم قرار بود اعزام شود و درست همین شرایط را داشتیم. من سال قبلش در قهرمانی کشور دیزین مصدوم شدم و به زور خودم را به شرایط بدنی اردو رساندم. اولین اردو که تمام شد درد شدیدی در شکمم احساس کردم و آخر آپاندیسم را جراحی کردم. همان تاریخ، همان افراد تصمیم گرفتند حدود 20 روز بعد انتخابی برگزار کنند و گفتند تنها ملاک‌مان همین است. من از سرمربی بلغاری تیم خواهش کردم که بعد از دوران نقاهتم انتخابی بدهم و تایم‌گیری کنند و در لیگ هم مسابقه بدهم، اگر کسی بهتر از من بود هیچ اعتراضی نمی‌کنم. اما گفتند فقط و فقط انتخابی ملاک است و بس! من هم برخلاف نظر پزشکم خطر اینکه تا سال‌ها مشکل برایم پیش بیاید را به جان خریدم و 20 و چند روز بعد از عمل آپاندیس انتخابی دادم، چون می‌دانستم مغرضانه تصمیم گرفته‌اند. الان هم سیستم مثل گذشته است. آن زمان ایوان سرمربی نتوانست مقاومت کند و گفت می‌دانم بحث فنی نیست اما اینطوری گفته‌اند. من الان از سرمربی چه بخواهم؟ پنج روز بعد از اینکه مدارک مصدومیتم را ارایه دادم، با علم به مصدومیتم مصوبه کمیته فنی آمد. به نظرم شرایط اسکی فرق نخواهد کرد مگر اینکه افراد در سیستم تغییر کنند.»

 

پارتی‌بازی‌های فامیلی!

ساوه‌شمشکی در ادامه عنوان داشت:«من را زیر سوال می‌برند که در اردو شرکت نکردم. همه از مصدومیت من خبر داشتند. شما تیم منتخب ترتیب دادید و من هم مثل خیلی‌ها نتوانستم به اردو بیایم. اما این دلیل حذف نمی‌شود. فدراسیون جهانی برای چگونگی ارزیابی کیفیت فنی ورزشکار یکسری تعاریف دارد که اولینش امتیاز جهانی است. من در پنج مارپیچ کوچک و پنج مارپیچ بزرگ و سوپرجی مسابقه دادم. یک ورزشکار مدتی مسابقه ندهد یکش می‌شود دو، اما من را جزو 6 تا هم انتخاب نکردند، چرا؟ چون فنی تصمیم گرفته نشده. وقتی رییس کمیته فنی سابقه قهرمانی ندارد، طبیعی است که از شرایط بچه‌ها آگاهی درست نداشته باشد. اگر بگویند سابقه مدیریتی دارد هم که برمی‌گردد به زمان ریاست برادرش. فاکتور حضور در مسابقات جهانی هم باید ارزیابی امتیازات جهانی با تکیه بر قوانین بین‌المللی و جهانی باشد. من در این سال‌ها فقط تمرین کردم و مسابقه دادم، نه در تصمیمی دخالت کردم نه جایی نفوذ داشتم.»

 

نظارت، شرط تغییر شرایط

او باز هم تاکید بر نظارت سیستم بالاتر داشت:«یک سیستم باید روی افراد نظارت داشته باشد در غیر این صورت شرایط هیچ تغییری نمی‌کند. در 20،30 سال گذشته هر طور که خواستند سر ورزشکار را بریدند، همیشه هم به دلایلی که از قبل خودشان چیدند استناد کردند و هرکس هم به آن گوش نکند، منتقد و مخالف می‌شود. نوع تصمیم‌گیری‌ها مشکل دارد. در این همه سال هروقت حرف زدم گفتند مخالف است و چرا انتقاد می‌کند؟! نمی‌دانم این شرایط تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند. همه را عاصی کرده‌اند! قبلا در تصمیم‌گیری‌های اصلی همیشه یک نفر از دیزین و یک نفر از شمشک حضور داشتند به این بهانه که مدافع حقوق منطقه خودشان باشند، در صورتی که با هماهنگی یکدیگر تمام تصمیمات مغرضانه را همین افراد می‌گرفتند. تصمیمات مغرضانه‌ای که برای جایگزینی ژن‌های خوب است. اما حالا که در تمام استان‌ها پیست داریم اما ظرفیت فنی دیزین و شمشک بیشتر است، افرادی باید تصمیم‌ بگیرند که از لحاظ فنی و اخلاقی سوابق درخشانی داشته باشند تا به صورت یکسان برای تمام استان‌ها تصمیم بگیرند نه منطقه‌ای خاص. متاسفانه با این تصمیم‌ها اسکی کشور را فلج کرده‌اند. از طرفی هم متاسفانه رییس سابق بیشتر پست‌های کلیدی و بین‌المللی را به ارث گذاشته است که اتفاق خوبی نیست.»

 

دنبال قهرمانی دنیا نیستم

برخلاف اینکه درباره ساوه‌شمشکی می‌گویند او با هدف رسیدن به جهانی انتقاد می‌کند، نظر دیگری دارد:«اتفاقا اصلا نمی‌خواهم در این مسابقات شرکت کنم. نه دنبالش هستم و نه از قبل دنبالش بودم. دوست دارم یک نفر کسی که می‌خواهد تصمیم بگیرد را نظارت کند که آیا این تصمیم عاقلانه است؟! اگر نیست حضور این افراد زیر سوال می‌رود. مثلا ممکن است من با حمایت پدر یا برادرم به این جایگاه رسیدم، باید این مسایل مشخص شود. نهایتش می‌خواهند بگویند من اعتراض کردم و به جهانی بروم اما من می‌گویم این روند باید یک جایی متوقف شود. روزنه‌هایی که در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد باید از بین بروند. در سال‌هایی که مصدوم نبودم بروند ببینند اگر یک نفر یک دقیقه بیشتر و یا یک دور بیشتر از من تمرین کرده، پیدا کردند، دیگر درباره اسکی حرف نمی‌زنم.»

 

ندادن بودجه به خاطر مصاحبه

او خاطرات تلخ از انتقاد زیاد دارد:«بعد از بازی‌های آسیایی 2017 ژاپن من نسبت به شرایط انتقاد کردم و از فاصله‌ام با نفرات اول تا سوم گفتم. گفتند مصاحبه‌ات را پس بگیر! گفتم یکی از مواردی که گفتم اگر خلافش را ثابت کردید من صحبت‌هایم را اصلاح و عذرخواهی می‌کنم. آخرش گفتند مصاحبه تو باعث شد برای گرفتن بودجه N میلیاردی به دردسر بیفتیم! می‌خواهم بدانم وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک برای یک انتقاد ساده ورزشکار بودجه یک فدراسیون را نمی‌دهند؟ اگر اینطور باشد که باید در همه رشته‌های ورزشی را تخته کرد! آقایانی که تحمل انتقاد ندارید، چرا مسوولیت قبول می‌کنید؟ می‌گویید چرا انتقاد می‌کنم؟ وقتی از روزها قبل مشکلات را به شما می‌گوییم و ترتیب اثری نمی‌دهید، چه توقعی دارید که ورزشکار جای دیگر صحبت‌هایش را مطرح نکند؟!»

خواندن 202 دفعه

ارسال نظر جدید

پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

درباره

" آن زمان که هیچ وب سایت خصوصی جهت اطلاع رسانی در ورزش اسکی و اسکیت وجود نداشت ما آمدیم "

رسانه اسکی ایران با شعار "ورزش بدون توقف" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به ورزش اسکی و اسکیت کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

همکاری

شما می توانید در صورت تمایل با سایت اسکی ایران همکاری داشته باشید. اگر علاقمند هستید تا در گروه اسکی ایران حاضر باشید میتوانید از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید و در صورتی که از علاقمندان ورزش اسکی و اسکیت هستید و میخواهید مطلبی ارسال کنید از طریق این صفحه می توانید با ما تماس بگیرید و ما نیز مطالب شما را به صورت مقاله و یا فیلم در سایت قرار خواهیم داد.

ساماندهی

logo-samandehi

Top

کلیه حقوق برای وب سایت اسکی ایران محفوظ و کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک شامل پیگرد قانونی می شود