نخستین رسانه مستقل خبری ورزشی اسکی و اسکیت / تأسیس 1390

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش اسکی ایران از چی بپوشم - ورزش اسکی از ورزش‌های زمستانی مفرحی است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد و انجام آن نیاز به وسایل و لوازم مخصوصی مثل لباس، کفش و عینک آفتابی دارد. انتخاب اشتباه لوازم اسکی می‌تواند باعث آسیب‌ دیدن شما گردد. عینک اسکی که از مهم‌ترین تجهیزات برای ورزش اسکی است، از چشم شما دربرابر نور خورشید محافظت می‌کند تا اشعه‌ مضر خورشید که در هنگام برخورد به برف به سوی چشم شما بازتاب پیدا می‌کند را کاهش دهد. اگر به ورزش اسکی علاقه دارید یا به‌صورت حرفه‌ای اسکی می‌کنید، باید یک عینک اسکی مناسب تهیه کنید تا بتوانید از اسکی‌کردن در مسافت‌های طولانی‌ لذت ببرید. برای داشتن انتخابی درست در عینک اسکی، ابتدا باید تمام ویژگی‌های عینک اسکی مناسب را بشناسید. با چی بپوشم همراه باشید.

 
در هنگام خرید عینک اسکی به چه نکاتی توجه داشته باشیم


لنزهای عینک اسکی و اسنوبرد

 عینک یکی از مهم‌ترین لوازمی است است که باید خریداری کنید. عینک اسکی چشم‌های شما را از باد و سرما محافظت می‌کند و در هنگام خرید عینک اسکی باید به نوع لنز، رنگ لنز، لنز قابل تعویض، اندازه قاب آن توجه داشته باشید. لنز بخش بسیار مهمی از هر نوع عینکی است، زیرا هدف اصلی عینک قرار دادن لنز در مقابل چشم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی است. در اکثر عینک‌ها لنز از دو بخش مجزا تشکیل شده است که لایه‌ای از هوا بین دو لنز مانند عایق عمل می‌کند و از سرد شدن لنز داخلی که باعث بخار کردن آن می‌شود، جلوگیری کند. لنزها معمولاً از پلی کربنات یا تریوکس پلاستیکی ساخته می‌شوند که باعث مقاومت بیشتری نسبت به شیشه یا پلاستیک معمولی در برابر شکستن داشته باشند.


عینک اسکی و اسنوبرد از نظر لنز به دو دسته تقسیم می‌شود

    لنز استوانه‌ای
    لنز کره‌ای

لنز استوانه‌ای

لنزهای استوانه‌ای در راستای محور عمودی، مسطح هستند و به طور افقی دارای انحنا می‌باشد. لنزهای مسطح ارزان‌تر هستند. به علت سطح صاف بودن لنزهای استوانه‌ای ممکن است گاهی با موج‌دار شدن دید مواجه شوید. ایراد اصلی لنزهای استوانه‌ای نقاط کور در دید شخص به دلیل نور عبوری به علت سطح صافی که این نوع لنز ایجاد می‌کند است و این یکی از نکاتی است که هنگام خرید عینک اسکی و اسنوبرد باید به آن توجه داشته باشید.

 


لنز کروی

لنزهای کروی در تمام جهات انحنا دارند و شکل آن‌ها بخشی از سطح یک کره است. لنزهای کروی قیمت بالایی نسبت به نوع استوانه‌ای دارند ولی در ازای آن، دید محیطی بهتر و شکست نور کمتری را فراهم می‌کند. همچنین در این نوع لنز مقدار بازتاب اشعه آفتاب پس از برخورد به سطح لنز بسیار بیشتر است و دید بهتری به شخص می‌دهد. در عدسی‌های کروی اشکال موج‌دار شدن دید وجود ندارد. همچنین به علت فضایی که بین صورت و سطح بیرونی عدسی در لنزهای کروی وجود دارد، باعث جلوگیری از بخار کردن ‌عینک اسکی (Ski goggles) و اسنوبرد می‌شود.


هنگام خرید عینک اسکی به رنگ لنز عینک اسکی توجه کنید

رنگ لنزها باعث می شود که هنگام مشاهده، اجسام تیره‌تر به نظر برسند. زمانی که یک عینک را برای چند دقیقه به چشم خود می زنید، معمولاً چشم شما به رنگ آن عادت می‌کند و دیگر متوجه تغییر رنگ اشیا نمی‌شوید، اما اثرات آن همچنان باقی می‌ماند. هر رنگی برای شرایط آب و هوایی مختلف طراحی شده است. هیچ چیز بدتر و خطرناک‌تر از دید کم و بد در روزهای برفی همراه با آفتاب خیلی تیز نیست. لنزهای عینک، رنگ‌های بسیار متنوعی دارند برخی رنگ ها دید را در شرایط برفی که نور کم یا هوا ابری است، آسان می‌کنند و برخی رنگ‌ها برای کاهش اشعه‌های بازتابی حاصل از برف در هوای آفتابی مناسب هستند. در بسیاری از عینک‌ها لنز قابلیت جابجایی و تعویض دارد، پس اگر مسئله مالی مطرح نباشد می‌توانید برای هر شرایط آب و هوایی لنزهای مختلفی داشته باشید. عینک‌های اسکی با مشخصهvisible  Light Transmission معروف است و به اختصار VLT گویند که از ۰ تا ۱۰۰ درصد متغییر است. معمولا رنگ‌های زرد و آبی VLC بین ۶۰ تا ۹۰ درصد برای روزهایی که میزان نور آفتاب زیاد است به کار می‌رود. لنزهایی با میزان VLT کمتر و چیزی حدود ۵-۲۰ درصد که معمولا با رنگ‌های تیره مشکی، قهوه‌ای و طلایی دیده می‌شود و اغلب به صورت آینه‌ای در بازار وجود دارند در شرایط آب و هوایی نرمال‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.


هنگام خرید عینک اسکی به لایه محافظ UV توجه کنید

امروزه همه لنزهای عینک اسکی با هر قیمتی از چشم‌ها در برابر اشعه UV قابلیت ۱۰۰% محافظت را دارد. می‌دانیم هر مقدار ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد میزان اشعه UV افزایش می‌یابد و محافظت از چشمان برای جلوگیری از خستگی چشم و آسیب رسیدن به قرنیه چشم ضروری‌تر می‌گردد. پس عینک اسکی با هر قیمتی که می‌خرید اطمینان حاصل کنید که چشم شما را از اشعه‌های مضر UVA-UVB-UVC حفظ کند.

لنزهای آینه‌ای عینک اسکی

پوشش آینه‌ای روی لایه بیرونی لنز عینک آفتابی، مقدار زیادی از اشعه خورشید را بازتاب می‌کند. و در نتیجه دید بهتری در نور بسیار زیاد و روزهای برفی با آفتاب بسیار تیز به شما می‌دهد. این نوع از لنزها قابلیت فیلتر نور بسیار بالایی دارند به طوری که اگر وارد یک محیط بسته بدون نور خورشید شوید باید عینک خود را دربیاورید.

 

لنزهای پلاریزه عینک اسکی

لنزهای پلاریزه لنزهایی هستند که یک فیلتر چند لایه دارند و فقط اجازه عبور نور در جهت عمودی را می‌دهد. لنزهای پلاریزه با از بین بردن اشعه‌های بازتابی خورشید دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می‌شوند. این لنزها برای ورزش‌های زمستانی بسیار مناسب هستند.

لنزهای دولایه

در لنزهای دولایه مخصوص اسکی، هوای موجود بین دو لایه از لنز از بخار کردن لنز عینک اسکی جلوگیری می‌کند. که این ویژگی مهم در عینک‌های اسکی تک لنزی وجود ندارد.

پوشش ضد مه عینک اسکی

پوششی در بخش داخلی لنز عینک وجود دارد که از مه گرفتگی جلوگیری می کند. البته بعضی از این پوشش‌ها تداوم بیشتری نسبت به بقیه دارند. این ویژگی باعث از بین رفتن کامل مه گرفتگی نمی‌شود، بلکه فقط در برابر آن مقاوم‌تر می‌گردد. در استفاده از این عینک‌ها باید از تمیز کردن داخل عینک خودداری کنید، زیرا این پوشش را از بین می‌برد. ولی چنانچه نیاز دارید که داخل عینک را تمیز کنید، با استفاده از یک پارچه بدون پرز به آهستگی به آن ضربه بزنید و پارچه را روی آن نمالید. همچنین نحوه نگهداری عینک اسکی با پوشش ضد مه را از بروشور دستورالعمل کارخانه آن بخوانید.

لنزهای فتوکروماتیک

روش دیگری برای تغییر لنز عینک در شرایط آب و هوایی مختلف بدون تعویض آن، استفاده از لنز فتوکروماتیک است. این لنزها در شرایط آب و هوایی مختلف تغییر رنگ می‌دهند. لنزهای فتوکروماتیک در نور کم، روشن‌تر و در نور زیاد، تیره‌تر می‌گردد. یعنی خود لنز با شرایط آب و هوایی تطبیق پیدا می‌کند. ولی یک ایراد این نوع عینک این است که بیشتر لنزهای فتوکروماتیک از رنگ خاکستری یا قهوه استفاده می‌شود، در نتیجه از مزایای سایر رنگ ها، بی بهره‌ هستند.

تهویه هوا

بیشتر عینک ها در قاب خود منافذ تهویه هوا دارند تا هوا بتواند درون عینک جریان پیدا کند و از ورود برف جلوگیری کند. این امر باعث کاهش تعریق و خشک و تمیز ماندن داخل عینک می‌گردد. ولی با این وجود فن‌های تهویه هوا که در عینک تعبیه شده است، فقط در هنگام حرکت عمل می‌کند. یعنی اگر به هر دلیلی از حرکت بایستید، امکان بخار کردن عینک وجود دارد.

فریم‌های عینک اسکی

سه ویژگی مهم عینک‌های اسکی که باید به آن‌ها توجه کرد، شامل دید خوب لنز عینک، عدم نفوذ برف به چشم و راحتی عینک است. بنا به کاربرد عینک‌های اسکی دو مورد اول معمولا در تمام عینک‌ها وجود دارد ولی در مورد ویژگی سوم باید کمی بیش‌تر دقت کرد. در کل هر شخصی با توجه به بزرگی هلمت (کلاه) خود می‌تواند عینک اسکی بزرگ، متوسط و کوچک را انتخاب کند.

 

مدل های مختلف عینک اسکی

    عینک اسکی کوچک : سایز کوچک برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالانی که سر کوچک دارند مناسب است.
    عینک اسکی متوسط : این سایز معمولا برای همه افراد مناسب است.
    عینک اسکی بزرگ : افرادی با سر بزرگ و کسانی که دنبال راحتی بیشتر و فضای آزادتر بین چشمان و لنز عینک اسکی هستند می‌توانند از این نوع عینک استفاده کنند.
    عینک اسکی OTG : عینک اسکی OTG (Over the Glasses) با قابلیت نصب لنزهای طبی ساخته شده‌است. اما معمولا از نظر قیمت کمی بالاتر هستند. همچنین این نوع عینک‌ بزرگتر و سنگین‌تر از نوع معمولی است و به همین منظور لازم است در موقع خرید حتما آن‌ را تست کنید که به بینی و گوش‌ها فشار بیش از حد وارد نکند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ورزش و فعالیت‌های تربیت بدنی موجب تقویت عضله قلب می‌گردد. امروزه فعالیت‌های ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی محسوب می‌شوند.
 

به گزارش اسکی ایران و به نقل از سیمرغ :

در اثر ورزش عروق خونی گشاد شده و سبب تسریع جریان خون می‌گردد.

میزان هموگلوبین خون بیشتر شده و نتیجه کار انتقال اکسیژن به قسمت‌های مختلف بدن بهتر انجام می‌شود.

ورزش مرتب راهی است مناسب جهت پیشگیری از بروز بیماری فشار خون.

ورزش می‌تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند، پس به جای خوردن دارو بهتر است ورزش کنید.

میزان کلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی بحد مطلوبی میرسد، خصوصا“ اگر با رژیم غذایی همراه باشد.

برای بیماران دیابتی، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمئن پائین می‌آورد.

با تقویت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه کم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال می‌دارد.

با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت‌تر به قلب باز می‌گردد و از بروز بیماری واریس در پا‌ها جلوگیری می‌نماید.

کسانیکه ورزش می‌کنند در صد بیشتری از دستگاه تنفس خود را بکار می‌گیرند.

افزایش حجم تنفسی در طول روز و شب موجب دریافت اکسیژن بیشتر و رساندن آن به اندام‌های بدن می‌شود.

کسی که قابلیت دریافت و مصرف اکسیژن را در حد بالا داشته باشد، زود خسته نمی‌شود و کارائی بیشتری خواهد داشت.

افزایش حجم تنفسی در افرادی که ورزش می‌کنند موجب کاهش تعداد تنفس آن‌ها در دقیقه شده و بر میزان اکسیژن گیری هر بار تنفس می‌افزاید.

نسبت به قلب هوشیار باشید

اگرشما متقاعد شده اید که ورزش کنید آن را درست انجام دهید. در صورتی که هر یک از موارد زیر در مورد شما درست است، قبل از شروع با پزشکتان مشورت کنید:

پزشک به شما گفته که ناراحتی قلبی یا سوفل قلبی دارید.
یک حمله قلبی داشته اید.
کسی در فامیل شما ناراحتی یا حمله قلبی قبل از ۵۵ سالگی داشته است.
اغلب در سمت چپ یا وسط سینه، سمت چپ گردن، شانه، یا بازو در حین یا درست بعد از ورزش احساس درد یا فشار دارید.
اغلب احساس غش یا سرگیجه دارید.
احساس تنگی نفس بعد از یک کار مشخص دارید.
فشار خون بالا دارید که تحت کنترل نیست یا اینکه نمی‌دانید فشار خونتان چند است.
بالای ۶۰ سال هستید و عادت به ورزش ندارید.
در یک وضعیت درمانی هستید مثل مصرف انسولین، آرتریت

پزشک به شما می‌گوید ورزش کنید. دقت کنید هر دفعه که شما ورزش می‌کنید، ابتدا ۵ دقیقه خود راگرم کنید بعد از ۵ دقیقه سرعت بگیرید. این سرعت را برای ۳۰-۱۵ دقیقه حفظ کنید. خستگی را به آرامی کاهش دهید و سرد شوید. قدم بزنید و برای ۵ دقیقه طول دهید. با هدف ورزش شما آرام و آهسته به بدنتان وقت دهید که به حالت نرمال برگردد. اگر هر زمان در طی خستگی احساس درد کردید به آهستگی ورزش را کم کنید و یا آن را قطع کنید. به علائم هشدار دهنده بدنتان بی توجه نباشید. هوشیار باشید و از جراحت دوری کنید.

چه ورزشی برای قلب خوب است؟

ورزش باید تند، قابل تحمل و منظم باشد. ورزشی که تند است ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می‌دهد. باید ۳۰ دقیقه بدون توقف یک خستگی قابل تحمل را ادامه داد. ورزش منظم یعنی تکرار فعالیت‌ها حداقل ۳ بار در هفته که خیلی هم مشکل نیست. جدول زیر مثال‌هایی از دو نوع ورزش را نشان می‌دهد.

انتخاب یک فعالیت تحت عنوان ستون کمک کننده‌های بزرگ قلب یعنی فعالیتی که خودش قلب شما را در شرایط بهتر قرار می‌دهد. انتخاب یک فعالیت تحت عنوان ستون فعالیت‌های مناسب یعنی اینکه فعالیت باید در فرم تند و قابل تحمل انجام شده تا شرایط مناسب قلب را فراهم کند. یک فعالیتی که از آن لذت ببرید انتخاب کنید که طرح آن می‌تواند یک تفریح یا سرگرمی باشد و شما بیشتر احتمال دارد از آن لذت ببرید.

تقویت کننده‌های قلب

۱. کمک کننده‌های بزرگ قلب ۲. ورزش مناسب قلب

اسکی مارپیچ بسکتبال
ورزش و تفریح خارج از شهر دوچرخه سواری
طناب بازی ورزش سبک
راهپیمایی سریع اسکی روی تپه
پاروزدن هندبال
دویدن درجا اسکواش
پازدن دوچرخه شنا
بالا و پایین پریدن تنیس

 

چگونه ضربان قلب را بدست می‌آورید؟

بعد از هر بار خستگی ضربان قلب را اندازه بگیرید. قلب شما باید از حالت نرمال در طی ورزش سریعتر بزند. اینکه چقدر سریعتر بزند بستگی به سن شما دارد. هر کس یک هدف برای ضربان قلب دارد، تعداد ضربان قلب شما در دقیقه باید در حد منطقی هدف شما باشد تا ورزش را مناسب قلب شما کند.

اگر ضربان کمتر از حد هدف باشد کمتر به قلب کمک می‌کند. خسته شدن بیش از حد هم برای قلب شما مضر است. منطقه هدف خود را از جدول زیر بوسیله سن خود پیدا کنید.

ضربان قلب بهداشتی

سن منطقه هدف

۲۰ سال ۱۵۰-۱۲۰ ضربان در دقیقه

۲۵ سال ۱۴۶-۱۱۷ ضربان در دقیقه

۳۰ سال ۱۴۲-۱۱۴ ضربان در دقیقه

۳۵ سال ۱۳۸-۱۱۱ ضربان در دقیقه

۴۰ سال ۱۳۵-۱۰۸ ضربان در دقیقه

۴۵ سال ۱۳۱-۱۰۵ ضربان در دقیقه

۵۰ سال ۱۲۷-۱۰۲ ضربان در دقیقه

۵۵ سال ۱۲۰-۹۹ ضربان در دقیقه

۶۰ سال ۱۱۶-۹۳ ضربان در دقیقه

۷۰ سال ۱۱۳-۹۰ ضربان در دقیقه

آیا شما در منطقه هدف هستید؟ یک مدتی صبر کنید تا ضربان قلب و تعداد تنفس بالا رود. سپس نبض خودتان را بین حالت روتین چک کنید و ببینید که در منطقه هدف هستید. با انگشت اشاره خودتان نبض خود را روی مچ دست دیگر پیدا کنید، با ملایمت فشار بدهید و برای ۳۰ ثانیه شمارش کنید و در عدد ۲ ضرب کنید. اگر نبض شما در منطقه هدف باشد کمی سخت‌تر ورزش کنید. اگر بالای منطقه هدف باشد ورزش را ساده کنید.

یک جلسه ورزش خسته کننده شامل سه قسمت است: گرم کردن، ورزش در حد ضربان هدف و خنک کردن.

ابتدا ۵ دقیقه بدنتان را گرم کنید، ۳۰-۱۵ دقیقه در حد منطقه هدف ورزش کنید و ۵ دقیقه بدنتان را سرد کنید و مطمئن باشید که ضربان قلبتان در منطقه هدف شماست.

هر فعالیت فیزیکی بهتر از عدم ورزش است. ورزش‌های تفریحی می‌تواند با ورزش نیرومند تعویض شود. مسئله مهم این است که بلند شوید و حرکت کنید.

توصیه‌های  مفید برای قلب

شما در راه خود هستید! شما یک ورزش برای داشتن یک قلب سالم انتخاب کرده اید که لذت ببرید. در اینجا به شما برای شروع ورزش توصیه‌های مفید می‌شود.

برنامه ورزش خود را به سادگی شروع کنید. اگر روی فرم نیستید بهتر است از یک قدم زدن ساده شروع کنید و هدف‌های مناسب ایجاد کنید و به سمت آن حرکت کنید.

از کسی بخواهید که به شما ملحق شود.

روی فعالیت داخل یا خارج از منزل تصمیم بگیرید. فعالیت‌ها را همین حالا شروع کنید و از اینکه حوصله تان سر رود جلوگیری کنید و به آن در حد مناسب تنوع دهید.

ورزش را قسمتی از زندگی تان کنید. زمانی را برای قبل از کار یا بعد از کار، در طی ساعت ناهار هر وقت برای شما راحت است برای ورزش بگذارید. یک برنامه تهیه کنید و به آن بچسبید.

کلید بهداشت و شایستگی را در زندگی تان حفظ کنید. از کلید بهداشت قلب استفاده کنید. به طور منظم و صحیح ورزش کنید. به پیشگیری از بیماری قلبی توسط ورزش کمک کنید. به ورزش برگردید.

 

راهنمای کلی

آیا فشار خون شمااز mm/Hg۹۰/۱۴۰ بیشتر است؟
آیا کلسترول خون شما بالای سطح مضر_ mg/d۱ (۲۰۰) _. است؟
آیا سیگار می‌کشید؟
آیا کمتر از ۳ بار در هفته ورزش سریع انجام می‌دهید؟
آیا اضافه وزن دارید؟
آیا مرض قندی دارید؟
آیا والدین شما حمله قلبی داشته اند؟
آیا مرد هستید؟

کسانی که به این سئوالات جواب مثبت می‌دهند از کسانیکه جواب منفی داده اند بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند (۷ برابر). هریک از ۳ فاکتور چربی خون، فشار خون و سیگار قابل تغییر هستند.

درباره غذایی که می‌خورید هوشیار باشید

غذا‌های پرچرب خصوصا اشباع شده و حاوی کلسترول مثل تکه‌های پرچرب گوشت، محصولات لبنی پرچربی، کره و اغلب غذا‌های پخته شده تجاری را با غذا‌های کم کلسترول و کم چرب عوض کنید. غذا‌های کم چربی شامل ماهی، مرغ بدون پوست، تکه‌های گوشت لخم، میوه جات، سبزیجات، نان‌ها، حبوبات خشک، شیرکم چربی و ماست کم چربی، می‌باشند.

گوشت‌های لخم، مرغ خانگی و ماهی بیشتر از گوشت گاو چرب و بره بخورید. شیر و پنیر با چربی ۱% یا سرشیر گرفته و دیگر محصولات لبنی کم چربی استفاده کنید. از چربی کمتر و روغن کمتر در پخت استفاده کنید.

وقتی شما از چربی استفاده می‌کنید، سعی کنید روغن‌های گیاهی یا مارگارین بجای چربی یا کره استفاده کنید. بیشتر از ۳ زرده تخم مرغ در هفته نخورید، کلا چربی را خصوصاَ اشباع شده و همچنین کلسترول را کاهش دهید این روند کالری‌ها را نیز کاهش می‌دهد و کمک می‌کند به کاهش وزن در صورتیکه اضافه وزن داشته باشد. این به اغلب مردم کمک می‌کند تا کلسترول خونشان را همانند فشار خون پایین بیاورند.

با کاهش نمک در رژیم غذایی فشار خون پایین می‌آید. سعی کنید از گیاهان، مزه‌ها، آبلیمو و سرکه بجای نمک برای طعم اضافی غذا استفاده کنید. غذا‌های با نمک یا سدیم زیاد شامل سوپ‌های بسته بندی شده و کنسرو شده، خیلی از انواع پنیر‌ها، سوسیس، خیار شور یا ترشی و چیپس و سبزیجات کنسرو شده می‌باشند.

بدنتان را حرکت دهید.

خیلی خسته اید؟ خیلی مشغولید؟ خیلی مسن هستید؟ ورزش می‌تواند انرژی بیشتری برای کار و بازی به شما بدهد. اغلب ورزش می‌تواند برای کاهش فشار خون، از دست دادن وزن، کاهش LDL و افزایش HDL کمک کند. هم چنین سیگاری‌هایی که ورزش می‌کنند بیشتر احتمال دارد سیگار را ترک کنند.

مردم در همه سنین می‌توانند یک برنامه ورزشی را شروع کنند، اما شما ممکن است بخواهید اول با پزشکتان مشورت کنید. نوعی از ورزش را انتخاب کنید که ضربان قلب و تعداد تنفس شما را بالا برد و حداقل ۳۰ دقیقه بدون توقف انجام شود. همینطور حداقل ۳ بار در هفته تکرار شود. بعضی ورزش‌های مناسب سلامتی قلب شامل قدم زدن، شناکردن، اسکیت، پا زدن دوچرخه، هند بال، بالا و پایین پریدن و تفریح بیرون شهری می‌باشد.

آخرین هدف

ترک سیگار آسان نیست اگر شما سیگار می‌کشید، احتمالاَ قبلاَ سعی کرده اید که آن را ترک کنید. بسیاری از سیگاری‌ها از اضافه وزن می‌ترسند. بعضی از مردم بعد از ترک سیگار اضافه وزن پیدا می‌کنند. اما بعضی‌ها خیر ولی شما می‌توانید با کنترل چیزیکه می‌خورید و یا ورزش اضافه وزنتان را کنترل کنید. ترک سیگار در هر سنی سلامت شما و شانس زندگی شما را طولانی‌تر می‌کند.

هرگز برای ترک سیگار دیر نیست. وقتیکه شما سیگار را ترک می‌کنید بطور قابل توجهی خطر حمله قلبی و مرگ ناگهانی را کاهش می‌دهید. خطر مرگ از بیماری قلبی ده سال بعد از ترک سیگار به اندازه افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند.

شما مکانیک قلب خودتان هستید .. حفظ منظم ورزش به موتور شما (قلب شما) برای یک زندگی طولانی کمک می‌کند. این زندگی و سلامت شماست و می‌توانید در مورد آن اقدامی انجام دهید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش نکردن در سنین رشد باعث کوتاه شدن قد دختران می‌شود.

به گزارش اسکی ایران و به نقل از پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ دکتر احمد باقری مقدم ، افزود: با افزایش روند چاقی در دختران قبل از سن بلوغ، به دلیل رشد بیش از حد غضروف‌ها و تبدیل زود هنگام آن‌ها به استخوان سبب بلوغ زودرس و کوتاهی قد و قامت این افراد در آینده خواهد شد.

وی گفت: دخترانی که از دوران کودکی دچار چاقی هستند با افزایش روند چاقی، نداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش نکردن، غضروف صفحه رشد استخوانی آنها زودتر بسته می‌شود در نتیجه قد و قامت کوتاه‌تری نسبت به افراد عادی خواهند داشت ضمن اینکه تغذیه درست، ورزش ایده‌آل و خواب مناسب سبب می‌شود تا بلوغ دختران طی زمان مقرر انجام شود.

باقری مقدم تصریح کرد: دخترانی که به رشته‌هایی همچون ژیمناستیک، اسکیت، پاتیناژ، دو استقامت و ورزش‌های رزمی می‌پردازند نیاز به کاهش وزن زیادی دارند و با انجام فعالیت‌های ورزشی در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند بود. از سوی دیگر ورزشکاران این رشته‌ها به دلیل از دست دادن اشتهای خود انرژی کافی دریافت نمی‌کنند و همین مساله در نامنظم بودن قاعدگی دختران تاثیر بسزایی دارد. نکته مهم در این ارتباط بی‌اطلاع بودن مربیان، ورزشکاران و خانواده‌ها از این موضوع است و متوجه این قضیه نیستند که اگر قاعدگی دختران بیش از سه ماه به تاخیر بیفتد نشانه خوبی نیست و نیاز به پیگیری درمانی دارد.

رییس هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: رژیم غذایی مناسب و ورزش دو بال تفکیک ناپذیرند که اگر به درستی هدایت و کنترل شوند به حفظ تناسب اندام زنان در دوران پس از ازدواج کمک می‌کند. همچنین در سلامت قلبی ـ عروقی و محکم‌تر شدن عضلات آن‌ها نیز نقش بسزایی را ایفا می‌کند.
*ایسنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اسکی روی برف و یخ یکی از هیجان انگیزترین و مفرح ترین ورزشهایی است که بسیاری از ورزشکاران، منتظر رسیدن فصل سرما برای لذت بردن از آن هستند. با آمدن فصل پاییز شاید شما هم هوس کرده باشید به یکی از پیستهای اسکی بروید و اسکی بازی را تجربه کنید؛ اما قبل از حرکت پیشنهاد می‌کنم با ما همراه باشید تا ۵ نرم افزار مهم و پرکاربرد در این زمینه را به شما معرفی کنیم. این نرم افزارها حاوی اطلاعات جالبی نظیر مکان یابی دقیق نقشه های پیست، موقعیت و شرایط بهمن، اشتراک گذاری موقعیت مکانی با دوستان و … است. ۱- Fatmap یکی از بهترین نرم افزارهای اسکی در جهان است که برای برنامه ریزی، ضبط و به اشتراک گذاری ماجراجوییهای شما در اسکی به صورت سه بعدی طراحی شده است. این نرم افزار دارای توابع تجزیه و تحلیل پیشرفته و پیچیده ای است که با استفاده از شیب و اطلاعات دیگر، درصد خطر سقوط بهمن را تخمین زده و به شما گوشزد می‌کند. ضمن اینکه در موارد اضطراری، گروههای نجات محلی را برای کمک به شما مطلع می‌سازد. نسخه رایگان اندروید و ios این نرم افزار دارای امکانات زیادی است اما برای داشتن امکانات بیشتر باید مبلغی بین ۵ تا ۲۵ دلار پرداخت کنید. تبلیغات ۲- SkyLynx این نرم افزار برای فعالیتهای گروهی ورزشی بی نظیر است. شما می‌توانید هر جا که باشید با دوستانتان در ارتباط باشید و به راحتی یک گروه اسکی تشکیل بدهید تا مشکلات و تجربیات خود را با آنها در میان بگذارید، با آنها چت کنید و در هر ساعت از شبانه روز با اعضای گروه جلسه تشکیل دهید. امکان به اشتراک گذاری همه اطلاعات در شبکه های اجتماعی نیز فراهم شده است. قیمت آن تنها ۲٫۹۹ دلار است اما متأسفانه فقط بر روی سیستم عامل ios قابل نصب است. ۳- Avanet آوانت اولین پلتفرم اطلاعات ایمنی کوهنوردی جهان است و برای اسکی بازان حرفه ای بسیار ضروری است. این نرم افزار دارای راهنماها و نقشه های جغرافیایی بسیار دقیق است و به گونه ای طراحی شده که سایر اسکی بازان می‌توانند مشاهدات خود را در آن بیان کنند و دیگران را از خطرات و شرایط هشدار دهنده برحذر دارند. گفتنی است این نرم افزار نیز متاسفانه بر روی سیستم عامل اندروید قابل نصب نیست و تنها برای iOS و آن هم به صورت رایگن در دسترس است. ۴- Ski Track یکی از محبوبترین نرم افزارهای اسکی جهان که دسترسی به آن برای هر اسکی بازی ضروری است: Ski Track آرام و بیصدا تمام فعالیتهای اسکی شما از جمله حداکثر و میانگین سرعت، فاصله کل سفر، زاویه شیب و … را ذخیره می‌کند. ویژگی فوق العاده Ski Track این است که در شرایطی که دسترسی به اینترنت ندارید، همچنان ردیابی و ضبط فعالیتهای شما را انجام می‌دهد و علاوه بر انجام فعالیتهای تخصصی مرتبط با اسکی، وضعیت باتری دستگاه شما را نیز کنترل می‌کند تا در یخبندانهای سردسیر، دستگاهی آماده به کار داشته باشید. این نرم افزار نسبتاً گران که ۹۹ دلار قیمت دارد برای سیستم عاملهای ios و اندروید طراحی شده است. ۵- Endomondo از پرطرفدارترین و قدرتمندترین نرم افزارهای تناسب اندام برای سیستم عاملهای اندروید، ویندوز و ios می‌باشد که از برترین برنامه های موجود در زمینه ردیاب ورزشی به شمار می‌رود و با امکانات متعدد خود، به شما این امکان را می‌دهد تا اسکی را به صورت کاملاً حرفه ای و برنامه ریزی شده دنبال کنید و حتی با بقیه کاربران و دوستان در یک مسیر خاص، به کمک نقشه رقابت کنید. جالب اینکه این نرم افزار همه کاره به صورت رایگان در دسترس ورزشکاران قرار دارد.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فصل زمستان نزدیک است و اسکی، ورزش محبوب این فصل است. زمانی که به سفر میروید، شاید بخواهید برنامه‌ی اسکی رفتن را هم در آن بگنجانید. ممکن است فکر کنید مراکز تفریحی اسکی در اروپا بهتر باشد اما در هر کشوری، منطقه‌ای خاص به این ورزش اختصاص داده شده است که فهرستی از بهترین‌ها را تهیه کرده و در این مقاله ارائه داده‌ایم.

به گزارش اسکی ایران - فصل زمستان نزدیک است و اسکی، ورزش محبوب این فصل است. زمانی که به سفر میروید، شاید بخواهید برنامه‌ی اسکی رفتن را هم در آن بگنجانید. ممکن است فکر کنید مراکز تفریحی اسکی در اروپا بهتر باشد اما در هر کشوری، منطقه‌ای خاص به این ورزش اختصاص داده شده است که فهرستی از بهترین‌ها را تهیه کرده و در این مقاله ارائه داده‌ایم.

 

 مراکز اسکی در آسیا


اسکی در ایران
اگر چه به خاطر بناهای تاریخی و فرهنگ جذابی که دارد به اندازه کافی مشهور است، اما خوب است که اطلاعاتی هم در مورد مراکز تفریحی اسکی که در نزدیکی پایتخت ایران، یعنی تهران، قرار دارد، داشته باشید. جایی که به راحتی می‌توانید پیاده‌روی کنید و برای اقامت شب هم نگرانی نداشته باشید. پیست بین‌المللی توچال، در شمال محله ولنجک (بام تهران) واقع شده و دسترسی راحتی به شهر دارد. این مرکز دارای رستوران، کافی‌شاپ، هتل و تله‌کابین معروفی است که حتما باید تجربه کنید.
اسکی در ازبکستان
اگرچه با مراکز اسکی اروپایی قابل قیاس نیست اما به دلیل ارزان بودن، میان اسکی‌بازان مبتدی، بسیار محبوب است. همچنین برای گشت و گذار هم مناسب است. به دلیل کمبود بودجه، به طور کامل نتوانسته گسترش یابد اما جشنواره ورزش‌های زمستانی برتر آسیا در اینجا برگزار می‌شود و اسکی‌بازان حرفه‌ای، آماتور و کوهنوردان را هر ساله به خود جذب می‌کند. امکان اجاره وسایل اسکی و اسنوبرد هم وجود دارد.

 

مراکز اسکی در اروپا


اسکی در بلغارستان
در قسمت شمالی کوه‌های ریلا، قدیمی‌ترین مرکز تفریحی زمستانی قرار دارد، جایی که قله کوه‌های بالکان هم قابل مشاهده است. پوشش برف معمولا از اواسط دسامبر تا آوریل در این منطقه، خوب است. اینجا، جایی است که مسابقات بین‌المللی در آن برگزارمی‌شود، پس چیزی کم ندارد.


اسکی در بوسنی و هرزگوین
در حالی که آسیب‌های قابل توجهی به مراکز اسکی زمستانی Bjelašnica و Igman واقع در این کشور، وارد شده است اما Jahorina به طور گسترده ای دست نخورده باقی مانده است. با این حال هر سه مرکز برای اسکی و اسنوبوردی بسیار عالی هستند. این مراکز با پیشرفت تکنولوژی، تغییر خاصی نکرده‌اند اما نمی‌توان از کیفیت خوب صخره‌ها، برف و سرگرمی در این مناطق به راحتی گذشت. خوب است بدانید که این مراکز فاصله چندانی هم با مرکز شهر ندارند.اسکی در گرجستان
در نزدیکی Borjomi در کوه‌های Trialeti، یکی از بهترین پیست‌های اسکی کشور با 8 کیلومتر مسافت، وجود دارد. البته در گرجستان چندین پیست اسکی با شیب و آب و هوای متنوع وجود دارد. دامنه‌ی کوه‌ها از ماه دسامبر تا اواخر آوریل پوشیده از برف و زمان مناسبی برای اسنوبرد است.


اسکی در صربستان
بهترین پیست اسکی صربستان، کوپائونیک (Kopaonik)با 20 پیست اسکی مستقل، بزرگ‌ترین مرکز اسکی در صربستان و 44 کیلومتر فضای اجرایی و 22 بالابر است. طولانی‌ترین مسیر اسکی 3.5 کیلومتر طول دارد و حداکثر ارتفاع عمودی 521 متر است.


اسکی در یوگسلاوی کوزوو

اسکی در یوگسلاوی کوزوو (Kosovo)
مرکز اسکی Brezovica برای بازی‌های المپیک 1984 در یوگسلاوی ساخته شد و هنوز هم بهترین مرکز اسکی در کشور با قیمت‌های ارزان است. این پیست دارای شیب‌های تفکیک شده برای افراد مبتدی و حرفه‌ای است. هنگام تفریح در این پیست اسکی بسیار مراقب باشید زیرا خدمات امداد بسیار ضعیف است.


اسکی در رومانی
واقع در کوه Postăvarul، که مجهز‌ترین و بهترین پیست اسکی در رومانی است. این پیست اسکی در سال 2010 گسترش یافت و مدرن شد. به همین دلیل است که مکانی عالی برای خانواده ها همراه با نوجوانان است. همچنین این مرکز دارای شیبی آرام و قیمتی مناسب است.

 

 

مراکز اسکی در آمریکا


اسکی در کانادا
در نووا اسکاتیا، پیست اسکی وجود دارد که برای مبتدیان و خانواده ها مناسب است. علاوه بر اسکی در این منطقه، کوهنوردی نیز امکان‌پذیر است. اسکی Wentworth دارای بلند‌ترین ارتفاع عمودی با 250 متر است. در این مرکز، مدارس آموزش اسکی و اسنوبرد وجود دارد.


اسکی در شیلی
فصل اسکی در شیلی از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه اکتبر ادامه دارد و دسترسی به تمامی پیست‌های اسکی از سانتیاگو به راحتی امکان‌پذیر است. تفریحگاه اسکی پورتیلو در این کشور نمایی زیبا از کوه‌های لاگونا دل اینکا را ارائه می‌دهد و محبوب ترین پیست اسکی در شیلی است که آخر هفته‌ها بسیار شلوغ است.

مترجم:سحر مردانه
منبع: www.bradtguides.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


متخصص طب فیزیکی مطرح کرد:
۴۰ درصد صدمات اسکی مربوط به آسیب دیدگی های زانو است


اسکی نیز مانند هر ورزش دیگرخالی از ریسک آسیب دیدگی و صدمات جسمی نیست. یک اسکی باز باید به انواع آسیب های محتملی که او را تهدید می کند و روش های کاهش احتمال این پیشامدها آگاه باشد.

متخصص طب فیزیکی درخصوص آسیب های ورزش اسکی در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت: صدمات وارد شده به زانو از شایع ترین آسیب هایی است که اسکی بازان با آن روبه رو می شوند.

دکتر علیرضا مقتدری افزود: تقریبا ۴۰ درصد صدمات جسمی اسکی مربوط به آسیب دیدگی های زانو می شود و این امر می تواند به کاهش توانایی فرد در این ورزش منجر شده و یا نهایتا باعث شود که فرد با دنیای اسکی خداحافظی کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نیروی زیادی از طریق ماهیچه های پا به بدن اسکی باز منتقل می شود، نقش زانوها در برقرار کردن تعادل و ارتباط در این انتقال نیرو بسیار پررنگ می شود، از این رو زانوها در معرض ریسک بالای آسیب پذیری قرار می گیرند.

این متخصص طب فیزیکی در مورد آسیب های سر و صورت در ورزش اسکی گفت: تقریبا ۲۰ درصد از صدماتی که در اسکی به فرد وارد می شود مربوط به ناحیه سر و صورت می شود. این میزان در دوره سنی ۷ تا ۱۷ سال به ۵۰ درصد موارد آسیب دیدگی ها می رسد.

وی افزود: آسیب دیدگی شانه ها نزدیک به ۱۰ درصد موارد گزارش شده را شامل می شود. در رفتگی یا آسیب های مفصل موارد شایعی است که برای شانه ها ممکن است پیش بیاید که بر اثرسقوط یا افتادن اسکی باز رخ می دهد.

مقتدری خاطرنشان کرد: صدماتی که به شصت افراد وارد می شود در بین کسانی که به تازگی اسکی را شروع کرده اند بیشتر رخ می دهد. این مساله غالبا به خاطر گرفتن غیراصولی و ناصحیح چوب دست به وقوع می پیوندد.

وی در ادامه بیان داشت: هنگامی که شست به دور چوب دست حلقه شده باشد و اسکی باز در شیب یا چاله ای پیش بینی نشده بیفتد، ممکن است به دررفتگی انگشت یا کشیده شدن و پاره شدن تاندوم های آن منجر شود.

این متخصص طب فیزیکی نکته های رعایت ورزش اسکی را شامل آمادگی جسمانی، تجهیزات استاندارد، احترام به طبیعت و شناخت شرایط کوهستان، آگاه بودن به ظرفیت ها و تواناهی های فردی، تغذیه مناسب، انتخاب کفش مناسب، رعایت برنامه استراحت در طول اسکی و هوشیاری درباره کاهش ریسک صدمات احتمالی اسکی دانست.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری ایمنا آسیب دیدگی های ورزش اسکی با توجه به تغییر سن افراد تغییر می کند. به عنوان مثال ریسک صدمات ماهیچه های ران یا آسیب های ساق در افراد بالای ۳۰ سال کاهش می یابد، در عوض احتمال صدمات زانو با بالا رفتن سن بسیار افزایش پیدا می کند. با این وجود آسیب دیدگی در دوره سنی ۷ تا ۱۷ سال، بالاترین آمار را به خود اختصاص داده است. همچنین درصد آسیب دیدگی مردان نسبت به زنان بیشتر است.

منبع :ایمنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اسکی فواید زیادی برای بدن دارد که می توان به احساس جوانی، شادابی، تقویت قلب و عضلات و غیره اشاره کرد. در این مطلب به گوشه ای از فواید این ورزش زمستانی اشاره می کنیم.

به گزارش اسکی ایران و به نقل از ایران اکونومیست؛ حتما می گویند اسکی ورزش بچه پولدارها است و شما امکاناتش را ندارید. صد البته که ما هم امکاناتش را نداریم اما امروزه با کمی اراده و تلاش می توان خیلی از کارها را که در گذشته مانند رویا بود انجام داد.

ورزش اسکی نیز از همان دست است، چون در پیست ها لوازم آن کرایه داده می شود و شما می توانید با اندکی برنامه ریزی و پس انداز، به این ورزش مفرح زمستانی بپردازید.

اسکی فواید زیادی برای بدن دارد که می توان به احساس جوانی، شادابی، تقویت قلب و عضلات و غیره اشاره کرد. در این مطلب به گوشه ای از فواید این ورزش زمستانی اشاره می کنیم.


اسکی برای جوان ماندن

اسکی نه تنها یک تفریح خوب است، بلکه به احساس جوانی و شادابی نیز کمک می کند. پژوهشی که نتایج آن در Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports به چاپ رسیده است نشان می دهد که 12 هفته اسکی تاثیر قابل مشاهده ای روی سلامتی افراد بین 60 تا 76 سال دارد. به عقیده محققان، افراد مسنی که 12 هفته اسکی می کنند، قدرت و توان عضلانی شان بالا می رود و از پیری ظاهری دور می شوند.


اسکی مفید برای قلب و تقویت عضلات

اگر یک ورزش استقامتی مانند اسکی را به برنامه ورزشی خود اضافه کنید، قدرت بدنی تان بالا رفته و عضلات و قلب تان تقویت می شود. محققان معتقد هستند افرادی که اسکی کار می کنند، قدرت عضلات قلب شان به طول قابل توجهی بالا است. یادتان باشد اسکی بازها تا 80 الی 90 سالگی افراد سرحال و سالم تری هستند.


اسکی باعث نشاط روحی می شود

اگر می خواهید حال و هوایتان عوض شود، همین هفته به نزدیک ترین پیست اسکی محل زندگی تان بروید. محققان دانشگاه یونسی کره بعد از انجام بررسی هایی در سه پیست مهم اسکی به این نتیجه رسیدند که اسکی بازها و اسنوبردیست ها از نشاط و روحیه خوبی برخوردار هستند.

یک ساعت ورزش تنفسی در هوای آزاد مانند اسکی به اندازه دو ساعت و نیم نوردرمانی در محیط بسته در درمان افسردگی زمستانی موثر است

به عقیده محققان فعالیت و واکنش های اجتماعی متقابلی که در ورزش هایی مانند اسکی حاکم است تاثیر روحی روانی مثبتی بر فرد گذاشته و روحیه وی را بهبود می دهد. اگر احساس افسردگی می کنید، بهتر است این ورزش را امتحان کنید.


اسکی برای کالری سوزی

اگر به دنبال یک تحرک زمستانی برای کالری سوزی بیشتر هستید، حتما اسکی را امتحان کنید. اسکی نه تنها کالری زیادی می سوزاند، بلکه یک ورزش مفرح است. یک فرد 70 کیلویی می تواند با انجام 30 دقیقه اسکی 223 تا 298 کالری بسوزاند. اگر کمی حرفه ای تر عمل کنید و حدود سه ساعت این ورزش را ادامه دهید، کالری بیشتری خواهید سوزاند. افراد کم اشتها بعد از این ورزش احساس گرسنگی زیادی خواهند داشت.


اسکی برای برطرف کردن افسردگی زمستانی

افسردگی فصلی بسیاری از افراد حتی افرادی با روحیه بالا را نیز درگیر می کند. این نوع افسردگی در سال 1984 کشف شد و محققان از آن زمان، به دنبال روش هایی برای درمان آن هستند. با وجود اینکه نوردرمانی یکی از رایج ترین روش های درمان افسردگی فصلی است، اما باید بدانید که یک ساعت ورزش تنفسی در هوای آزاد مانند اسکی به اندازه دو ساعت و نیم نوردرمانی در محیط بسته موثر است. به همین دلیل ورزش اسکی برای افرادی که از افسردگی زمستانی رنج می برند، بسیار مفید است.


اسکی برای تقویت دستگاه ایمنی بدن

زمستان فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا است و خیلی از افراد ورزش را کنار می گذارند. اما محققان مرکز مطالعات سرطانFred Hutchinson به این نتیجه رسیده اند افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند کمتر دچار سرماخوردگی می شوند.

به عقیده این محققان برای پیشگیری از سرماخوردگی لازم است که به طور مرتب و روزانه ورزش کنید. همین نتایج علمی بهترین بهانه برای این است که زمستان از خانه نشینی پرهیز کرده و به پیست اسکی بروید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پوتین کوهنوردی یکی از لوازم اصلی کوهنوردی است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک پوتین کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است.
به گزارش اسکی ایران و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پوتین کوهنوردی یکی از لوازم اصلی کوهنوردی است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک پوتین کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. دقت کنید مستحکم بودن، تنها ویژگی یک پوتین کوهنوردی نیست و یک پوتین مناسب علاوه بر مستحکم بودن می‌بایست از قوزک و کف پای شما محافظت کند و هنگام راه رفتن روی صخره‌ها تکیه‌گاه مناسبی برای بدن شما باشد. توجه به نکات زیر به شما در خریداری یک پوتین مناسب کمک می‌کند.

پوتین‌هایی را انتخاب کنید که مستحکم و با دوام باشند و نسبت به حرارت و رطوبت عایق بندی شده باشند.

مطمئن شوید کفی پوتینی که می‌خرید در عین مستحکم و سفت بودن، انعطاف‌پذیر است.

پوتین‌های مناسب یک لایه‌ی چرمی باریک به‌عنوان کفی دارند. این کفی به کوهنورد کمک می‌کند بدون دغدغه انواع سطوح سفت و صخره‌ای را بپیماید. استحکام و منعطف بودن از ویژگی‌های ضروری کفی کفش کوهنوردی است.

هنگام خرید و امتحان کردن پوتین، پیش از بستن بندهای پوتین، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل پوتین به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی پوتین قرار دهید تا بتوانید پوتینی با اندازه‌ی مناسب خریداری کنید.

پیش از خرید پوتین، حتماً آن را پوشیده، بند آن را بسته و با آن راه بروید.

پای شما در پوتین مناسب کاملاً راحت است. پوتین نباید هیچ ‌گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچکتان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. پیش از خرید پوتین، با پوشیدن آن، بستن بندهایش و راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.

در هنگام خرید پوتین کوهنوردی، پس از پوشیدن پوتین و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر پوتین مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.

بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک پایتان محافظت می‌کند.

در هنگام خرید پوتین به جنس آن توجه کنید. چرم، گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) و تین‌سولیت (Thinsulate) از جمله جنس‌های رایج می‌باشند.

پوتین‌های کوهنوردی گاهی از چرم ساخته می‌شوند، گورتکس (Gore-tex) و سیمپاتکس (Sympatex) نیز در ساخت پوتین‌ها استفاده می‌شوند و از ویژگی‌های آن‌ها قابلیت تنفسی و ضد آب و باد بودن می‌باشد. برخی از سازندگان نیز از لایه‌های گرمازای تین‌سولیت (Thinsulate) استفاده می‌کنند که عموماً در کفش‌های زمستانی و مستحکم کاربرد دارد.

برای هر برنامه کوهنوردی، از پوتین مناسب برای آن برنامه استفاده کنید.

هرگز از یک پوتین برای برنامه‌های مختلف استفاده نکنید. هر برنامه‌ی کوهنوردی متناسب با شرایط فیزیکی محیط کوهنوردی پوتین خاصی نیاز دارد. درضمن پوتین‌های تابستانی و زمستانی ویژگی‌های مختلفی دارند.

قبل از اولین استفاده از پوتین، اجزای جدا شدنی آن را جدا نمایید، آنها را در آب قرار دهید تا کاملاً خیس بخورند، سپس در حالت خیس آن‌ها را پوشیده و حداقل یک ساعت با آن راه بروید تا قالب پوتین کاملاً با شکل پای شما هماهنگ شود. بعد از این کار پوتین‌ها را با روزنامه بپیچید و در مکانی گرم قرار دهید و بگذارید آنها بدون دریافت حرارت مستقیم خشک شوند.

هرگز از پوتین‌های اسکی برای کوهنوردی استفاده نکنید، زیرا پوتین‌های اسکی کفه‌ی نرمی دارند و نمی‌توانند در کوهنوردی از پای شما محفاظت کنند.

پوتین‌های پیاده‌روی با وجود راحت‌تر بودن، برای کوهنوردی مناسب نیستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نوع جعبه بستگی دارد به اینكه چه چیزهائی را می خواهید با خود ببرید. وسائلی كه طول زیادی دارند مثل چوب اسكی یا تخته اسنوبرد و ..... به جعبه اسكی(طول زیاد و ارتفاع كم) احتیاج دارند.
به گزارش اسکی ایران و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛نوع جعبه بستگی دارد به اینكه چه چیزهائی را می خواهید با خود ببرید. وسائلی كه طول زیادی دارند مثل چوب اسكی یا تخته اسنوبرد و ..... به جعبه اسكی(طول زیاد و ارتفاع كم) احتیاج دارند. جعبه چمدانی(طول كم و ارتفاع زیاد) برای لوازم كمپینگ، ساكهای ورزشی و چمدانهای كوچك مناسب است.

پایه باربندها را فراموش نكنید : شما همیشه برای نصب جعبه روی ماشین به یك جفت پایه باربند نیاز دارید، بنابراین دقت كافی در مورد كیفیت آن به خرج دهید.

نصب
بسیار مهم است كه بتوان جعبه باربند را بدون نیاز به ابزار و نیز سریع و راحت روی ماشین نصب كرد.

مواد اولیه
نوع مواد بكار رفته در ساخت بدنه و سایر قطعات جعبه تعیین كننده استحكام،، وزن و عمر آنها  خواهند بود. برای ساخت بدنه جعبه باربندهای مسافرتی خودرو، مواد پلاستیك ABS به خاطر ویژگیهایش مناسبترین مواد شناسائی شده است.مهمترین این ویژگیها عبارتند از :

     مقاومت ضربه ای مناسب وصلبیت        
     مقاومت مطلوب در شرایط گوناگون آب و هوائی
     سبک بودن  
     رنگ پذیری بسیار خوب
     انعطاف در مقابل تنشهای حرکتی (دست اندازهای جاده)                    

لازم به توضیح است كه استفاده از فایبرگلاس (پلی استر و پشم شیشه) برای ساخت جعبه باربند سقفی كاری غیر علمی و غلط می باشد . زیرا علاوه بر وزن بسیار بالا و شکنندگی ، فاقد ایمنی و خواص فیزیکی  لازم برای حمل حداقل 50 كیلو بار می باشد. شایان ذکر است که معتبر ترین تولیدکنندگان جعبه باربند در دنیا مانند کمپانی THULE ، KAMEI و . . .  فقط از مواد پلاستیک ABS  برای تولید بدنه محصولات خود استفاده می کنند.

استفاده  
اگرمی خواهید  به طور متناوب از جعبه خود استفاده كنید حتما به ویژگیها و قابلیتهائی كه استفاده از جعبه را برای شما آسان میكنند توجه خاصی داشته باشید.

قفل ایمنی
قبل از هر چیز باید گفت كه هیچ روش حفاظتی صددرصد كاملی علیه سرقت وجود ندارد. با این حال برای اطمینان از ایمنی قابل قبول جعبه، به كیفیت قفلها و مكانیزم بسته شدن جعبه توجه داشته باشید.

طراحی آئرودینامیك
این ویژگی فقط جهت زیبائی  ظاهری جعبه نیست بلكه كاربرد مهمتر آن برای  ایمنی و كاهش مصرف سوخت  می باشد.
كاهش مقاومت هوا و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و همچنین کاهش صدای باد و لرزش، از نتایج مهم یك طراحی آئرودینامیکی صحیح است.

خدمات
بسیار مهم است كه افرادی وجود داشته باشند تا شما بتوانید هم قبل از خرید جعبه، هم درهنگام خرید و هم پس از خرید، به آنها مراجعه كرده و سوالهایتان را از آنهابپرسید و آنها بتوانند پاسخگوی نیازهای شما باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در بسیاری از ورزش‌ ها، کودکان در معرض خطر ضربه به سر قرار دارند،‌ ضربه هایی که ممکن است به آسیب جدی یا حتی مرگ کودکان منجر شود.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مغز کودکان هنوز در حال رشد و تکامل است بنابراین والدین باید بر ورزش کودکان نظارت داشته باشند، و اطمینان حاصل کنند که کودکشان فهمیده که حتی در یک ضربه مغزی ملایم، آسیبی جدی است و نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد.

توصیه متخصصان بر این است که هر کودکی دچار ضربه مغزی می ‌شود، باید به وسیله یک پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. بنا به اعلام این آکادمی، این سه شیوه به والدین کمک می کند تا مانع آسیب دائمی مغز در کودک حین ورزش شود.

استفاده از کلاه ایمنی

در ورزش‌ هایی مانند دوچرخه ‌سواری،‌ اسکیت‌ یا ‌اسکی یا ورزش‌ های تماسی (ورزش ‌های رزمی یا ورزش ‌های تیمی) کلاه ایمنی لازم است. کودک شما ممکن است در هنگام اسکیت‌ سواری در یک سرازیری با افزایش سرعت به زمین بخورد و دچار ضربه مغزی شود.

شناسایی علائم ضربه مغزی

به کودک یاد بدهید که ضربه مغزی حتما با بیهوش شدن فرد همراه نیست. نشانه‌ های اولیه ضربه مغزی ممکن است تنها سردرد، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم‌ ها، از دست دادن آگاهی نسبت به محیط اطراف، و تهوع یا استفراغ باشد. تجربه یکی از این علائم پس از وارد آمدن ضربه به سر کافی است تا شما کودک‌ را برای معاینه به نزد پزشک ببرید.

استراحت دادن به کودک بعد از ضربه

استراحت باید تا زمانی ادامه پیدا کند کاملا علائم ضربه مغزی کودک برطرف شود. حتی تماشای تلویزیون یا انجام بازی ‌های کامپیوتری ممکن است علائم کودک را بدتر کند، بنابراین تا هنگامی که همه علائم برطرف نشده باشد، هیچ ورزش یا فعالیت جسمی یا فکری نباید انجام شود. این مدت استراحت به طور معمول هفت تا 10 روز به طول می ‌انجامد.

آکادمی متخصصان اطفال آمریکا توصیه می ‌کند که کودکان ورزشکاری که دچار ضربه‌ های مغزی متعدد شده ‌اند یا علائم‌ شان در طول سه ماه پس از آسیب دیدن برطرف نشده است، ورزش ‌های تماسی را کنار بگذارند تا خطر آسیب دائمی مغز کاهش پیدا کند.

صفحه1 از2

درباره

" آن زمان که هیچ وب سایت خصوصی جهت اطلاع رسانی در ورزش اسکی و اسکیت وجود نداشت ما آمدیم "

رسانه اسکی ایران با شعار "ورزش بدون توقف" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به ورزش اسکی و اسکیت کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

همکاری

شما می توانید در صورت تمایل با سایت اسکی ایران همکاری داشته باشید. اگر علاقمند هستید تا در گروه اسکی ایران حاضر باشید میتوانید از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید و در صورتی که از علاقمندان ورزش اسکی و اسکیت هستید و میخواهید مطلبی ارسال کنید از طریق این صفحه می توانید با ما تماس بگیرید و ما نیز مطالب شما را به صورت مقاله و یا فیلم در سایت قرار خواهیم داد.

ساماندهی

logo-samandehi

Top

کلیه حقوق برای وب سایت اسکی ایران محفوظ و کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک شامل پیگرد قانونی می شود